Nazywano ją Czarną Wdową. Likwidowała nie tylko mężów, którzy stanęli jej na drodze na narkotykowy szczyt (2024)

  • Griselda Blanco stworzyła kokainowy szlak do Miami. To ona zapoczątkowała erę kokainowych kowbojów i zatrzęsła zdominowanym przez mężczyzn światem narkobiznesu
  • By przetrwać w męskim świecie, wykazywała się większym sprytem, innowacyjnym myśleniem i większą brutalnością — likwidowała nie tylko wrogów, ale i własnych mężów
  • Nowy sześcioodcinkowy serial Netflixa "Griselda" od współtwórców "Narcos" przedstawia historię inspirowaną biografią Griseldy Blanco, choć prawdziwe życie Griseldy przeraża jeszcze bardziej

Medellín, dwuipółmilionowe miasto w północno-zachodniej Kolumbii, 3 września 2012 r. Niczym specjalnie niewyróżniająca się 69-latka zmierza w stronę masarni Cardiso, której jest stałą klientką, z zamiarem odebrania cotygodniowego zamówienia. Jest gorące letnie popołudnie, więc przysiada na ławce, by odpocząć. Tym samym ułatwia zadanie nadjeżdżającemu motocykliście, który oddaje w jej stronę dwa celne strzały. Oba w głowę. Kobieta ginie na miejscu.

Nazywano ją Czarną Wdową. Likwidowała nie tylko mężów, którzy stanęli jej na drodze na narkotykowy szczyt (1)

Netflix

Sofia Vergara w serialu "Griselda"

W pierwszej chwili wezwani na miejsce ratownicy i policjanci nie zdają sobie sprawy, że zamordowana kobieta to słynna Griselda Blanco, przed laty budząca grozę baronka narkotykowa. Osiem lat wcześniej wyszła z amerykańskiego więzienia, po dwóch dekadach odsiadki, i została deportowana do rodzinnej Kolumbii, gdzie mało kto ją rozpoznawał. Ona też o to nie zabiegała.

Sposób, w jaki zginęła, nie jest przypadkowy. Jako pierwsza baronka narkotykowa i jedyna osoba, której bał się sam Pablo Escobar, sama rozpowszechniła ten model egzekucji w USA – ofiary ginęły od kul nadjeżdżających znienacka na motocyklach zabójców, tzw. Pistoleros, którzy zabijali wrogów dwoma strzałami z bliskiej odległości, po czym natychmiast znikali.

Kobieta wśród macho

Powiedzieć, że urodzona w 1943 r. Griselda Blanco była szefową mafii, to nic nie powiedzieć. W drugiej połowie lat 70. i w następnej dekadzie, do aresztowania w 1985 r., zarządzała wartym miliardy dolarów narkotykowym imperium – na szczyt doszła wbrew zatwardziałemu w tym światku kultowi maczyzmu, wykluczającemu jakąkolwiek obecność kobiety w strukturach zarządczych. Blanco została jedną z głównych importerek kokainy do Miami, która świetnie rozpoznała rynek i otworzyła go na nieznane wcześniej strategie dystrybucyjne.

Do przerzutu towaru wykorzystywała głównie piękne kobiety lub matki podróżujące z dziećmi, które przemycały kokainę w specjalnie zaprojektowanych na zlecenie Griseldy majtkach i biustonoszach.

Blanco, słynąca nie tylko ze sprytu, ale i z bezwzględności, doczekała się kilku przydomków, które dodatkowo podsycały jej legendę. Rządziła w Miami jako La Madrina (Matka Chrzestna), ale znana była także jako Kokainowa Matka Chrzestna, Czarna Wdowa, Królowa Handlu Narkotykowego i Dama Mafii. Była podobno jedyną osobą, której bał się sam Pablo Escobar (1949–1993). Te słowa kolumbijskiego króla kokainy zacytowane są w pierwszych minutach sześcioodcinkowego serialu "Griselda" (już dostępny na Netflixie) inspirowanego historią Blanco.

Stoją za nim współtwórcy serii Netflixa "Narcos" i "Narcos: Mexico" – reżyser Andrés Baiz, producent Eric Newman i scenarzysta Doug Miro. W tytułowej roli występuje amerykańsko-kolumbijska aktorka Sofía Vergara, znana do tej pory przede wszystkim z serialu komediowego "Współczesna rodzina". W "Griseldzie" pokazała w zupełnie inną twarz.

Mężowie i żona, czyli "I nie zabiję cię aż do śmierci…"

Jeden z jej najpopularniejszych przydomków Blanco, Czarna Wdowa, nie był przypadkowy – wiadomo, jak po kopulacji mogą skończyć samce gatunku pająka o tej nazwie: kiedy zbyt długo trzymają się samicy, są przez nią pożerani. Chociaż Griseldzie nigdy tego nie udowodniono, prawdopodobnie stała za śmiercią swoich trzech mężów.

Pierwszego z nich, Carlosa Trujillo, fałszerza dokumentów dla imigrantów, poznała jeszcze jako nastolatka. Zanim skończyła 21 lat, urodziła mu trzech synów: Ubera, Osvaldo i Dixona. W połowie lat 60. nielegalnie wyemigrowała do Nowego Jorku, na podrobionym paszporcie. Jako że Trujillo coraz bardziej ją irytował i tylko jej zawadzał, zleciła jego zabójstwo. Powodem mógł być jej romans z Albertem Bravo, który został jej drugim mężem.

W Queens w USA Blanco zbudowała siatkę dilerów narkotyków, oczywiście pod fałszywym nazwiskiem. Kokaina z Kolumbii cieszyła się ogromnym powodzeniem w Nowym Jorku, co dało Griseldzie ogromne zyski, a nawet podkopało interesy działającej tam mafii włoskiej. Wzbudziło to jednocześnie zainteresowanie FBI.

W 1975 r. Griselda uciekła z powrotem do Kolumbii pod groźbą federalnych zarzutów. Zanim znowu została zmuszona do ucieczki, tym razem do Miami, z zimną krwią zastrzeliła drugiego męża pod nocnym klubem. Powodem były jego rzekome małżeńskie zdrady – obsesję na tym punkcie, pogłębianą częstym zażywaniem kokainy, miała już od jakiegoś czasu.

Jak trwoga, to…

Nazywano ją Czarną Wdową. Likwidowała nie tylko mężów, którzy stanęli jej na drodze na narkotykowy szczyt (3)

Netflix

Sofia Vergara w serialu "Griselda"

Bardzo źle skończył też trzeci mąż Blanco, Darío Sepúlveda, jej długoletni ochroniarz i kochanek. Wspólnie wychowywali najmłodszego syna Kokainowej Matki Chrzestnej, Michaela Corleone, który otrzymał imię na cześć bohatera słynnego filmu Francisa Forda Coppoli.

W 1983 r. Sepúlveda został jednak zamordowany przez wynajętych przez Blanco płatnych zabójców, kiedy skonfliktowany z żoną wyjechał do Kolumbii, zabierając ze sobą syna. Likwidując Sepúlvedę, Blanco odzyskała chłopca, ale nie zdążyła się tym nacieszyć – 17 lutego 1985 r. została zatrzymana wraz z 30 współpracownikami w Los Angeles, gdzie się ukrywała, przez policyjną Agencję ds. Walki z Narkotykami (DEA). W akcie oskarżenia znalazły się zarzuty produkcji, importu i dystrybucji kokainy, za co Sąd Federalny w Nowym Jorku skazał ją na 15 lat więzienia. O zabójstwie nie było ani słowa.

Do czasu. Już w trakcie odsiadki Griseldy sąd stanu Floryda oskarżył ją o trzy morderstwa pierwszego stopnia, ale na skutek błędów proceduralnych (okazało się, że współpracujący z Griseldą Jorge "Rivi" Ayala, świadek oskarżenia, uprawiał z aresztu seks przez telefon z pracownicą Departamentu Sprawiedliwości) ostały się trzy zarzuty o morderstwa drugiego stopnia. Wyrok? Dodatkowe 20 lat więzienia, ale nie dożywocie. W 2002 r. z powodów zdrowotnych osadzona została zwolniona i deportowana do Kolumbii. Odzyskała więc wolność.

Jak zapewniała, bardzo żałowała swoich zbrodni, i przedstawiała się jako głęboko wierząca katoliczka. Ale mało kto w to nawrócenie uwierzył.

Wychowana w przemocy

Nazywano ją Czarną Wdową. Likwidowała nie tylko mężów, którzy stanęli jej na drodze na narkotykowy szczyt (4)

Netflix

Sofia Vergara w serialu "Griselda"

By próbować zrozumieć przyczyny wyjątkowej brutalności Griseldy, o ile to w ogóle możliwe, trzeba wrócić do pierwszych lat jej życia, do świata, który kształtował jej charakter. Wychowywała się w slumsach Medellín z uzależnioną od alkoholu matką prostytutką, która stosowała wobec niej przemoc. Podobnie kochanek matki, który wykorzystywał seksualnie 14-letnią Blanco. Wtedy uciekła z domu.

Jednak granicę życia i śmierci Blanco przekroczyła wcześniej, bo już w wieku 11 lat. Wzięła udział w porwaniu 10-letniego chłopca z bogatej rodziny. Chodziło oczywiście o okup. Kiedy rodzice odmówili zapłaty, z zimną krwią zastrzeliła chłopca – tak przynajmniej utrzymywał późniejszy kochanek przyszłej baronki Charles Cosby. Nie poniosła żadnych konsekwencji, nawet nie została złapana, gdyż do zabójstwa doszło w trakcie zbrojnej konfrontacji Partii Liberalnej z Partią Konserwatywną (1948–1958), nazwanej La Violencia. Prawo w tamtym czasie w Kolumbii właściwie nie istniało.

Griselda jako nastolatka utrzymywała się z kradzieży; była ponoć bardzo sprawnym kieszonkowcem. Z czasem miała zostać także prostytutką, czemu jednak po latach stanowczo zaprzeczała.

By przeżyć w świecie, do którego należała — czy to we wczesnych latach swojego życia, czy później, będąc na szczycie imperium zdominowanego przez męskich kryminalistów — Griselda musiała być dużo bardziej od nich bezwzględna. Choć przez lata udawało jej się wymykać organom ścigania, za swoje czyny i decyzje zapłaciła najwyższą cenę. Spośród jej dzieci przeżył tylko najmłodszy syn, Michael Corleone. Uber, Osvaldo i Dixon, którzy również parali się narkotykowym biznesem matki, zginęli krótko po odsiedzeniu swoich wyroków – i były to śmierci ewidentnie na zlecenie szukających zemsty dawnych rywali okrutnej baronowej.

Nazywano ją Czarną Wdową. Likwidowała nie tylko mężów, którzy stanęli jej na drodze na narkotykowy szczyt (5)

Netflix / Materiały prasowe

Sofia Vergara i Fredy Yate w serialu "Griselda"

W cieniu Pablo Escobara

Wielu innych faktów z jej życia, w tym dokładnego bilansu zbrodni, nie poznamy już nigdy. Matka Chrzestna przez lata pozostawała w cieniu historii Pablo Escobara, którego świat poznał bliżej również za sprawą serialu "Narcos". Jednak nowa produkcja współtwórców hitowej serii o królu kokainy może to zmienić.

Nazywano ją Czarną Wdową. Likwidowała nie tylko mężów, którzy stanęli jej na drodze na narkotykowy szczyt (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Dong Thiel

Last Updated:

Views: 5947

Rating: 4.9 / 5 (79 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Dong Thiel

Birthday: 2001-07-14

Address: 2865 Kasha Unions, West Corrinne, AK 05708-1071

Phone: +3512198379449

Job: Design Planner

Hobby: Graffiti, Foreign language learning, Gambling, Metalworking, Rowing, Sculling, Sewing

Introduction: My name is Dong Thiel, I am a brainy, happy, tasty, lively, splendid, talented, cooperative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.